'Drank kopen als puber is niet echt lastig'
Jongeren onder de 16 jaar slagen gemiddeld in iets minder dan de helft van hun pogingen om in de gemeente Kampen alcohol aan te schaffen. Dit aantal ligt ver onder het landelijk gemiddelde, maar is zeker aanleiding tot zorg. Dat concluderen de Stichting Alcoholpreventie (STAP) en Universiteit Twente in een recent gehouden onderzoek.
Beide instellingen wilden op uitnodiging van de gemeenten Zwolle en Kampen te weten komen in hoeverre jongeren onder de wettelijk toegestane grens van 16 jaar alcohol konden kopen in supermarkten, slijterijen, horecagelegenheden, cafetaria's en jongerencentra in de gemeenten Kampen en Zwolle. Vier 15-jarigen werden in het onderzoek als 'mystery shoppers' ingezet. Zonder dat vooraf kenbaar te maken deden ze in Kampen zeven supermarkten, vier slijterijen, tien horecagelegenheden, zeven cafetaria's, drie sportkantines en één jongerencentrum aan. De jongeren deden met name in supermarkten en cafetaria succesvolle aankopen. Ook de poging in het jongerencentrum slaagde, blijkt uit het rapport 'Alcoholverstrekking aan jongeren onder de 16 jaar in Zwolle en Kampen'.
De jongeren die het onderzoek deden, waren zorgvuldig geselecteerd en gingen volgens een vast protocol te werk. Zo zouden ze bij een vraag naar hun leeftijd liegen (16 in plaats van 15 jaar), precies zoals jongeren zouden doen die daadwerkelijk alcohol proberen te bemachtigen. Als dan gevraagd werd naar een identificatiebewijs, toonden ze die en mislukte de aankoop. Bij een geslaagde poging verlieten ze vervolgens met een smoes de zaak. Bij hun bezoek aan horecazaken en kantines kochten ze wel daadwerkelijk een biertje, echter zonder deze op te drinken.
Opvallend in het onderzoek is dat de jongeren in Zwolle bij acht van de elf bezochte slijterijen licht alcoholische drank konden kopen, terwijl ze dat in Kampen slechts bij een van de vier bezochte zaken lukte. In bijna de helft van de pogingen slaagden ze in de aankoop van alcohol. De onderzoekers raden beide gemeenten aan plekken waar jongeren vaak samenkomen minimaal vier keer per jaar te controleren op de verstrekking van alcohol. Ook kan overwogen worden een leeftijdsgrens in te stellen van 16 jaar of ouder.
Bron: De Stentor & Het Reformatorisch Dagblad

Nieuws Alertering